Каталог Скачать ГДЗ по математике ГДЗ по геометрии
Скачать ГДЗ готовые домашние
Кращі підприємства
Кращі технології
Кращі спеціалісти

РЕСУРСОЕФЕКТИВНЕ ТА ЧИСТЕ ВИРОБНИЦТВО: СВІТОВІ ТА ВІТЧИЗНЯНІ ПРАКТИКИ

Дайджест новин за період 1-10 лютого 2016 року

Розвиток відновлювальної та альтернативної енергетики, а також впровадження ресурсоефективних практик у виробництво товарів та послуг залишається безальтернативним трендом для лідерів світової економіки. Водночас сповільнення економічного розвитку, яке зачіпає у тому числі розвинуті країни, стає викликом для інвесторів, який може відвернути їх від підтримки енерго- та ресурсоефективних проектів. В таких умовах уряди шукають нові стимули для залучення інвестицій у цю сферу.

В Україні розвиток проектів, пов’язаних з ресурсо- та енергоефективністю залишається прерогативою стартапів та невеликих приватних ініціатив. На рівні Уряду триває налаштування законодавчих та нормативних умов. Міжнародна підтримка залишається критично важливим фактором розвитку ресурсоефективності в Україні.

МІЖНАРОДНІ ПРАКТИКИ

У енергоефективні компанії, технології та розробки в 2015 році було інвестовано $1,7 мільярдів

У 2015 році сума венчурних інвестицій у «розумні» мережі електропостачання склала $ 425 млн (57 угод), у 2014 – $ 384 млн (74 угоди). Загальна сума фінансування за рахунок корпоративного сектору склала $527 млн (проти $844 млн у 2014 році). Серед найбільших інвесторів, які вкладали минулого року кошти у «розумні» мережі електропостачання, перше місце займає французький фонд SIGFOX (інвестувала $115 млн).  

Минулого року інвестори охоче направляли свої кошти у розробки так званих «проточних батарей». Фінансування склало $120 млн (проти $96 млн у 2014 році). Найбільшим інвестором сектору акумулювання та зберігання енергії став американський венчурний фонд VionX Energy (інвестував $58 млн). 

Детальніше тут: http://ecotown.com.ua/news/U-enerhoefektyvni-kompaniyi-tekhnolohiyi-ta-rozrobky-v-2015-rotsi-bulo-investovano-1-7-milyardiv-/

Вітряний 2015 рік привів до перевиробництва «зеленої» енергії в Європі

У 2015 році провідні європейські виробники електрики з відновлюваних джерел - Німеччина і Данія - оновили рекорди з вироблення «зеленої» енергії. У Німеччині майже кожен третій спожитий кВт-год (32,5%) був згенерований на вітрових, сонячних, гідро- або біо-електростанціях. У 2014-му цей показник становив 27,3%. Всього за 2015 в Німеччині було вироблено 647 терават-год електроенергії. Левову частку приросту забезпечили ВЕС, збільшивши виробіток на 50% порівняно з 2014-м. 

Виробленої минулого року «енергії вітру» вистачило для покриття 42% енергопотреб Данії (у 2014 – 39%). Це найвищий світовий показник. 

Німецькі енергетичні компанії в 2015 році стали масово експортувати зайве електрику. Продажі досягли історичного максимуму в 60,9 ТВт-год - це близько 1/10 всієї енергії, виробленої в Німеччині.

Детальніше тут: http://ecotown.com.ua/news/Vitryanyy-2015-rik-pryviv-do-perevyrobnytstva-zelenoyi-enerhiyi-v-YEvropi-/

Щоденник Давосу: висновки з Всесвітнього економічного форуму 2016 в Давосі

Фінансовий облік: вирішальне значення для досягнення стабільності. 73% світової спільноти – фінансово виключені.

Гідна праця: Тема Всесвітнього економічного форуму 2016.Четверта промислова революція» або  як технологічні розробки, такі як економіка спільного використання створюють нові типи власності, і необхідність у більш значущих соціальних зв’язках.

Детальніше тут:

http://csr-ukraine.org/news/%D1%89%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%B8%D0%BA-%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%83-%D0%B2%D0%B8%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BA%D0%B8-%D0%B7-%D0%B2%D1%81%D0%B5%D1%81%D0%B2%D1%96%D1%82%D0%BD%D1%8C/

Сукупна потужність вітроелектростанцій Європи еквівалентна роботі 11 ядерних реакторів

За даними Європейської Асоціації вітроенергетики EWEA, сукупна потужність офшорних вітроелектростанцій в Європі у 2015 році зросла більш ніж вдвічі - до 3 ГВт.

Загальна сума інвестиції в галузь склала € 18 млрд.

Лідерами за потужністю офшорних вітропарків стали Німеччина (75,4% від загальної потужності), Великобританія (18,7%), Нідерланди (5,9%).

Детальніше тут: http://ecotown.com.ua/news/EWEA-Sukupna-potuzhnist-vitroelektrostantsiy-YEvropy-ekvivalentna-roboti-11-yadernykh-reaktoriv/

Падіння фаворита: у 2015 році був зафіксований найменший показник використання вугілля в США

Природній газ у 2015 році протягом п’яти місяців поспіль залишався лідером за показником використання, досягнувши максимуму – 34% у загальному енергобалансі країни. А наприкінці року рівень використання викопного палива впав до рекордних 29%. 

Вкрай низький попит на вугілля – деякі експерти вже встигли назвати це «крахом вугільної галузі США» – викликаний зменшенням ціни на газ, а також новими екологічними стандартами, що обмежують використання брудного викопного палива. 

Детальніше тут: http://ecotown.com.ua/news/Padinnya-favoryta-u-2015-rotsi-buv-zafiksovanyy-naymenshyy-pokaznyk-vykorystannya-vuhillya-v-SSHA-/

Возобновляемая энергетика становится безальтернативной

Прошедший год стал рекордным для возобновляемой энергетики как по объему инвестиций, так и по показателям построенных мощностей в ветро- (64 ГВт) и солнечной энергетике (57 ГВт). В ЕС и США ветроэнергетика заняла первое место по объему введенных мощностей среди всех типов генерации. Возобновляемая энергетика обеспечила 32,5% потребления электроэнергии в Германии (против 27,3% в 2014 г.). В Дании ветроэнергетика покрыла 42% потребления (в 2014 г. – 39,1%).

Детальніше тут: http://energymagazine.com.ua/vozobnovlyaemaya-yenergetika-stanovits/

Об «ахиллесовой пяте» ЕС

Европейский Союз сильно зависим от иностранной нефти. Из каждых 100 литров, потребляемых в ЕС, 90 импортируются. Между тем, внутреннее производство нефти резко падает, снизившись более чем на 50%, за последнее десятилетие. К 2030 году около 95% необходимой ЕС нефти будет поступать из зарубежных источников.

В 2014 году, государства-члены ЕС потратили €271 млрд на иностранную сырую нефть — больше, чем совокупный ВВП Болгарии, Венгрии, Словакии и Словении. Примерно половина из этих денег ушла в Россию, на Ближний Восток и в Северную Африку.

Именно поэтому, замена импортной нефти на энергию местного производства (биотопливо), является одним из наиболее важных и далеко идущих наследий, что сегодняшние европейцы могли бы оставить Европе завтрашнего дня.

Детальніше тут: http://energymagazine.com.ua/ob-akhillesovoy-pyate-es/

Попит на підтверджену гарантіями походження «зелену» енергію в Європі постійно зростає

Попит на електроенергію з поновлюваних джерел, що підтверджена гарантіями походження (ГП), постійно збільшувався минулого року в Європі. Так, зростання у порівнянні з 2014 роком становило більше 8% і перевищило 340 ТВт-год. 

Минулого року до п’ятірки країн, які спожили найбільшу кількість «зеленої» енергії, підтвердженої гарантіями походження, стали: Німеччина, Швеція, Швейцарія, Нідерланди та Італія. Разом вони спожили ¾ сертифікованої енергії, що була використана в цілому в Європі у 2015 році. 

Найбільш швидкими темпами зростає ринок ГП у Нідерландах – з 2014 по 2015 рік він виріс на 12%.

Детальніше тут: http://ecotown.com.ua/news/Popyt-na-pidtverdzhenu-harantiyamy-pokhodzhennya-zelenu-enerhiyu-v-YEvropi-postiyno-zrostaye-/

68% нових введених енергопотужностей США у 2015 році відносяться до поновлюваних

16 ГВт – саме стільки нових потужностей на основі поновлюваних джерел було введено в дію минулого року в США. Таким чином, на чисту енергію прийшлося 68% усіх введених у експлуатацію нових енергопотужностей в Штатах. Вже другий рік поспіль «зелена» енергія лідирує за кількістю нових установок в США. Найбільш значним було зростання в сегменті. Також зросли інвестиції в «чисту енергетику» в 2015 році на 7,5% - до $ 56 млрд. З цієї суми $ 30,2 млрд було витрачено на сонячну енергетику, $ 11,6 млрд - на вітряну, $ 11,1 млрд - на розвиток мереж і загальне підвищення ефективності.

Минулого року в США також закрили рекордну кількість ТЕС на вугіллі, їх сукупна потужність становить 11 ГВт.

Детальніше тут: http://ecotown.com.ua/news/68-novykh-vvedenykh-enerhopotuzhnostey-SSHA-u-2015-rotsi-vidnosyatsya-do-ponovlyuvanykh/

«Зелені» інвестори покидають ринок ЄС через зменшення державних субсидій

Експерти зазначають – стимулювання «зеленої» енергетики у європейських країнах помітно сповільнюється. Скорочення стимулів особливо активно відбувається у Іспанії, Великобританії, Італії та в інших країнах ЄС. В кризовий період європейські країни вирішили скоротити держвидатки. Це призвело до того, що інвестори «відвернулися» від галузі чистої енергетики, а кількість «зелених» проектів помітно зменшилася, повідомляє The Wall Street Journal.

Figure 23

Відтепер сонячним та вітровим електростанціям доведеться навчитися конкурувати з традиційними джерелами енергії без урядової підтримки.

Figure 24

Детальніше тут: http://ecotown.com.ua/news/Zeleni-investory-pokydayut-rynok-YES-cherez-zmenshennya-derzhavnykh-subsydiy-/

Обама предложил поддержать экологически чистые технологии налогом на нефть

Президент США Барак Обама предложил внести в бюджет страны на 2017 финансовый год налог на нефть в размере $10 за баррель. Полученные средства планируется направить на финансирование экологических проектов и строительство инфраструктуры.

Это позволит выделять почти $20 млрд в год на финансирование расширения транзитной системы по всей стране и более чем $2 млрд в год для поддержания научных исследований и разработок технологий с низким содержанием углерода.

Детальніше тут: http://energymagazine.com.ua/obama-predlozhil-podderzhat-yekologich/

 

ВІТЧИЗНЯНІ ПРАКТИКИ

Україна покращила позиції в рейтингу екологічної ефективності

Україна посіла 44 місце за індексом екологічної ефективності (Environmental Performance Index, EPI).

Найбільші успіхи досягнуті у сфері сільського господарства (98,18% з 100% можливих), кліматичних умов (87,45%) та санітарії (87,22%). Найменш сприятлива ситуація в лісовому (47,08%) і рибному (50,39%) господарстві.

Chart

Детальніше тут: http://www.recpc.kpi.ua/ua/?option=com_content&view=article&id=598

На Рівненщині діє полігон, де досліджують ефективність вирощування 24 різновидів енергетичних рослин

В Iнституті сільського господарства Західного Полісся, який розташований у селі Шубків Рівненської області, досліджують ефективність вирощування 24 різновидів енергетичних рослин: енергетична тополя, міскантус, свічграс, гірчак забайкальський та гірчак Вейріха, сіда багаторічна, топін-соняшник, а також колекція з 9 різновидів енергетичної верби. Вербові плантації перевищують за продуктивністю традиційні лісові насадження у 14(!) разів і можуть давати врожай понад 20-25 років.

Детальніше тут: http://ecotown.com.ua/news/Na-Rivnenshchyni-diye-polihon-de-doslidzhuyut-efektyvnist-vyroshchuvannya-24-riznovydiv-enerhetychny/

В Україні планують додатково ввести котельні на альтернативному паливі на 700 МВт

До кінця поточного року в Україні планують додатково ввести в експлуатацію котельні на альтернативних природному газу видах палива загальною потужністю щонайменше 700 МВт.

В 2015 році встановлено котельні на альтернативних видах палива сумарною потужністю 751,5 МВт, тоді як у 2014-му - лише на 452 МВт. 

Детальніше тут: http://ecotown.com.ua/news/V-Ukrayini-panuyut-dodatkovo-vvesty-kotelni-na-alternatyvnomu-palyvi-na-700-MVt/

Через 5 років Херсонщина планує отримувати з відновлюваних джерел 22% електроенергії

До 2020 року Херсонщина має намір довести потужність об'єктів альтернативної електроенергетики до 152,62 МВт, а обсяг електроенергії, виробленої з відновлюваних джерел, - до 22,6%. 

Вже у нинішньому році у області планують ввести в експлуатацію чотири нових об'єкта (3 підприємства) альтернативної енергетики загальною орієнтовною потужністю 9,3 МВт. ЗАТ "Чумак" має намір побудувати на території області 140 вітряків.

Наразі на Херсонщині працюють 4 підприємства альтернативної енергетики - 6 об'єктів загальною потужністю 43,856 МВт, у тому числі 4 вітрові електростанції - 33,05 МВт та 2 сонячні - 10,806 МВт. У 2015 році ці станції виробили більш 130 млн. кВт-год електричної енергії. 

Детальніше тут: http://ecotown.com.ua/news/CHerez-5-rokiv-KHersonshchyna-planuye-otrymuvaty-z-vidnovlyuvanykh-dzherel-22-elektroenerhiyi-/

Минрегион презентовал новую финансовую модель Фонда энергоэффективности

Минрегион при поддержке Правительства Германии и Европейского Союза разработал финансовую модель Фонда энергоэффективности, которую и презентовал потенциальным инвесторам.

Наполнение Фонда будет происходить с двух сторон: государства, на что в этом году предусмотрено 800 млн. гривен, и, международных финансовых доноров, с которыми уже заключены предварительные договоренности.

В настоящее время объем рынка энергоффективности Украины составляет $40 млрд., а годовой объем инвестиций в него оценивается в $1,5 млрд. Поэтому эта сфера очень привлекательна для инвесторов.

Детальніше тут: http://energymagazine.com.ua/minregion-prezentoval-novuyu-finanso/

ЕБРР помогает Львову начать производство биогаза

Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР), Северная экологическая финансовая корпорация (НЕФКО) и Восточноевропейское партнерство в сфере энергоэффективности и экологии (E5P) предоставляют Львову пакет финансирования в размере €27,5 млн. для улучшения услуг по очистке сточных вод в городе.

Финансирование для проекта включает в себя кредит Банка на сумму до €15 млн., кредит НЕФКО на сумму €5 млн. а также до €7,5 млн. в форме инвестиционного гранта E5P, основным донором которого является Европейский Союз. Эти средства будут использованы для значительного повышения эффективности и экологических показателей крупного коммунального предприятия, которое эксплуатирует сеть водоснабжения протяженностью 1000 км вместе с очистными сооружениями и оказывает услуги 760 тыс. абонентам, включая население и промышленные предприятия.

Детальніше тут: http://energymagazine.com.ua/ebrr-pomogaet-lvovu-nachat-proizvod/

Госэнергоэффективности сообщило о сокращении потребления газа на 5,8 млрд кубометров

Три категории потребителей (за исключением промышленности) на подконтрольных Украине территориях: бюджетные учреждения, теплокоммунэнерго и население за 2 года уменьшили потребления газа на 5,8 млрд куб. м в год.

Была разработана программа совместно с государственными банками, которая позволила людям поставить счетчик, поменять окна, утеплить жилище. На эту программу было освоено средств на уровне 1,3 млрд грн – это софинансирование непосредственно заемщиков (домохозяйств), банковское возмещение и наше возмещение с Госэнергоэффективности.

Детальніше тут: http://energymagazine.com.ua/gosyenergoyeffektivnosti-soobshhilo-o-s/

Енергоефективність: плани та ініціативи на 2016 рік

Держенергоефективності презентує плани та ініціативи у сфері енергоефективності та відновлюваної енергетики на поточний рік.

Серед пріоритетів – удосконалення механізмів державної підтримки населення з впровадження енергоефективних заходів, розбудова ринку енергосервісу, стимулювання виробництва тепла та електроенергії з альтернативних та відновлюваних джерел енергії та ряд інших.

Детальніше тут: http://saee.gov.ua/sites/default/files/Plan2016.pdf

МБРР виділить Україні $ 300 млн на енергоефективні проекти

Позику буде виділено в рамках проекту «Підвищення енергоефективності в секторі централізованого теплопостачання України».

На першому етапі учасниками проекту стануть вісім міст: Вінниця, Дніпропетровськ, Кам'янець-Подільський, Миколаїв, Херсон, Харків, Чернігів і Тернопіль. Першим містом, яке отримає гроші, стане Тернопіль.

Детальніше тут: http://ecotown.com.ua/news/MBRR-vydilyt-Ukrayini-300-mln-na-enerhoefektyvni-proekty/і тут: http://energymagazine.com.ua/mbrr-predostavit-ukraine-300-mln-na-yener/

Україна створює Фонд енергоефективності за європейськими стандартами

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства за підтримки уряду Німеччини та Європейського Союзу розробило фінансову модель Фонду енергоефективності. 

У 2016 році держава готова направити на ці цілі 800 млн гривень. Обсяг ринку енергоефективності України оцінюється приблизно у $40 млрд, а річний обсяг інвестицій – у близько $1,5 млрд.

Детальніше тут: http://ecotown.com.ua/news/Ukrayina-stvoryuye-Fond-enerhoefektyvnosti-za-yevropeyskymy-standartamy/

Нардеп Чижмарь рассказал, как Минагрополитки «гробит» рынок биотоплива

Украина имеет большой потенциал в производстве собственного экологического топлива, сообщил народный депутат, член Комитета Верховной Рады Украины по вопросам топливно-энергетического комплекса, ядерной политики и ядерной безопасности Юрий Чижмарь.

До 30% украинского топлива можно перевести на биоэтанол.

Детальніше тут: http://energymagazine.com.ua/nardep-chizhmar-rasskazal-kak-minagro/

Держенергоефективності та Німецьке енергетичне агентство DENA обговорили можливі шляхи співпраці у сфері енергоефективності

Німецька сторона висловила готовність поділитися напрацюваннями та досвідом у сфері термомодернізації та відновлюваної енергетики, а також провести спільні комунікаційні заходи спрямовані на популяризацію питань енергоефективності та відновлюваної енергетики.

Детальніше тут: http://saee.gov.ua/uk/news/1025

Учасники програми «теплі» кредити отримають цього року 894 млн грн відшкодування з держбюджету

Уряд продовжив на 2016 рік Програму щодо відшкодування з державного бюджету частини суми кредитів, які населення бере на впровадження енергоефективних заходів. Також, прийнято Порядок використання коштів за цією Програмою та виключено обмеження щодо отримання відшкодування лише один раз протягом одного бюджетного періоду.

На сьогоднішній день вже близько 100 тисяч сімей оформили енергоощадні кредити на загальну суму близько 1,3 млрд. гривень. Цьогоріч до Програми має долучитися щонайменше 300 тисяч домогосподарств.

Детальніше тут: http://saee.gov.ua/uk/news/1027

Ефективність "теплих" кредитів проаналізують міжнародні експерти

Держенергоефективності у співпраці з Проектом Групи Світового Банку та Інститутом місцевого розвитку планує провести ґрунтовне дослідження ефективності державної програми "теплих" кредитів. Результати дослідження будуть викладені до червня 2016 року та покладені в основу удосконалення програми енергоефективності. Розрахунки, отримані у результаті дослідження, будуть додатковим аргументом для Уряду та Верховної Ради України щодо збільшення фінансування заходів з енергоефективності.

Детальніше тут: http://saee.gov.ua/uk/news/1028

ПРООН допоможе Україні в розробці альтернативних джерел енергії

Про це повідомив директор ПРООН в Україні Янтомас Хімстра. На його думку, Україна може повністю позбутися залежності від імпортного газу, перейшовши на опалення та електроенергію з альтернативних джерел.

«Зараз ми працюємо з банкової системою для того, щоб створити систему, що дозволяє людям брати кредити на покупку бойлерів, що працюють на солом'яних пелетах. Це вкладення окупається  через 3-4 роки гроші ».

Детальніше тут: http://ecotown.com.ua/news/PROON-dopomozhe-Ukrayini-v-rozrobtsi-alternatyvnykh-dzherel-enerhiyi-/

Минрегион обещает возмещать до 50% кредита за комплексную термомодернизацию зданий

Министерство регионального развития, строительства и жилищно-коммунального хозяйства Украины (Минрегион) намерено компенсировать до 50% стоимости так называемых «теплых» кредитов, направляемых на проекты переоборудования домов и учреждений твердотопливными котлами и системами утепления, при условии проведения комплексной термомодернизации зданий.

Детальніше тут: http://energymagazine.com.ua/minregion-obeshhaet-vozmeshhat-do-50-kredi/

Отвечать некому. Государство не регулирует сферу энергоаудита и энергоменеджмента

К таким выводам пришли участники семинара «Возможности реализации энергетического потенциала через внедрение системы энергетического менеджмента и проведения энергетических аудитов», который 26 и 27 января проводила Ассоциация по энергоэффективности и энергосбережению.

На сегодняшний день отсутствует единое унифицированное видение алгоритма построения комплексной системы энергетического менеджмента и проведения энергетических аудитов в соответствии с требованиями новой директивы по энергоэффективности 2012/27 / ЕС.

В планах деятельности ответственных органов по разработке политики по данному направлению (Госэнергоэффективности и Минрегион) на 2016 год цели по внедрению системы энергетического менеджмента в соответствующих секторах экономики не отражены (кроме бюджетных учреждений).

Детальніше тут: http://energymagazine.com.ua/otvechat-nekomu-gosudarstvo-ne-regul/

Шість найперспективніших українських проектів з підвищення енергоефективності

Практичні рішення науковців у рамках платформи Tech Today Hub представила Vodafone Україна спільно з некомерційною організацією NDI Foundation 4 лютого.

Вчені Інституту металофізики ім. Г.В. Курдюмова розробили низькотемпературні плівкові нагрівачі МЕЛТА на основі аморфної нанокристалічної металевої стрічки товщиною 17-20 мкм.  Мале приватне підприємство «КІМО-Бізнес» розробило генераторний комплекс нового покоління, який дозволяє відмовитися від централізованого газо - тепло - і електропостачання. У "Кімо-Бізнес" розробили установку, яка дозволяє отримувати енергію з невеликої течії річки чи слабкого вітру. Детальніше тут: http://ecotown.com.ua/news/SHist-nayperspektyvnishykh-ukrayinskykh-proektiv-z-pidvyshchennya-enerhoefektyvnosti/

Герульски напомнил требования новой Директивы по энергоэффективности до 2017 года

Представитель группы поддержки Украины, созданной Европейской комиссией, Кшиштоф Герульськи напомнил основные требования новой Директивы по энергоэффективности. Такой возможностью он воспользовался, выступая на семинаре «Возможности реализации энергетического потенциала через внедрение системы энергетического менеджмента и проведения энергетических аудитов», которую провела 26 и 27 января Ассоциация по энергоэффективности и энергосбережению.

В соответствии с Директивой, помимо прочего, Украина обязана до конца 2017 года ввести обязательный энергоаудит для крупных предприятий один раз в каждые 4 года, разработать и утвердить национальные критерии к энергетическим аудитам в соответствии с требованиями Приложения VI Директивы.

Детальніше тут: http://energymagazine.com.ua/gerulski-napomnil-trebovaniya-novoy/

Які відходи є небезпечними та як правильно їх утилізувати: поради від еко-експерта Євгенії Аратовської

Керівник стартапу «Україна без сміття» Євгенія Аратовська поділилася порадами з утилізації небезпечних відходів.

Rules

Проект Євгенії Аратовської «Україна без сміття» організував безкоштовний мобільний пункт прийому побутових відходів.

Детальніше тут: http://csr-ukraine.org/news/%D1%8F%D0%BA%D1%96-%D0%B2%D1%96%D0%B4%D1%85%D0%BE%D0%B4%D0%B8-%D1%94-%D0%BD%D0%B5%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D0%BF%D0%B5%D1%87%D0%BD%D0%B8%D0%BC%D0%B8-%D1%82%D0%B0-%D1%8F%D0%BA-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8/

 

Прес-служба Центру ресурсоефективного і чистого виробництва

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

+38 (044) 227-83-78

 

 


Extension Joomla
Email:
Тема:
Текст:
Антиспам: Як називається "Червона планета"?
Форма обратной связи