Круглий стіл «Проект Організації об’єднаних націй із промислового виробництва щодо підвищення ресурсоефективності підприємств АПК: перспективи для Вінницького регіону»

12 лютого 2015 р. в приміщенні Вінницької торгово-промислової палати відбувся круглий стіл «Проект Організації об’єднаних націй із промислового виробництва щодо підвищення ресурсоефективності підприємств АПК: перспективи для Вінницького регіону». Організатори круглого столу – Центр ресурсоефективного та чистого виробництва (м. Київ) спільно з Вінницькою торгово-промисловою палатою (ТПП). Круглий стіл зібрав близько сорока зацікавлених осіб: представників Вінницької обласної державної адміністрації та торгово-промислової палати, власників і керівників підприємств, фермерів, фахівців з екології та економіки.

Круглий стіл присвячено проміжним результатам реалізації проекту Організації Об’єднаних Націй з промислового розвитку (ЮНІДО) «Сприяння адаптації та впровадженню ресурсоефективного та чистого виробництва» у Вінницькій області, а також перспективам його подальшої реалізації у регіоні. Метою проекту, започаткованого за ініціативи Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, є підвищення конкурентоспроможності та екологічній відповідальності підприємств шляхом практичного застосування методики ресурсоефективного та більш чистого виробництва (РЕЧВ). В Україні проект ЮНІДО діє з 2013 року у чотирьох областях (Одеській, Київський, Запорізький та Вінницький) за фінансової підтримки Швейцарської Конфедерації та Республіки Австрія.

Проект впроваджується Центром ресурсоефективного та чистого виробництва (Центр РЕЧВ), засновниками якого є Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут», Науковий парк «Київська політехніка» та Український союз промисловців та підприємців. Центр є частиною світової мережі: усього їх у світі більше сімдесяти, а географія поширюється на Східну Європу, Азію, Центральну та Латинську Америку, Африку.

Vinnutsia konf photo

Круглий стіл відкрив Віктор Дядькович, який привітав учасників від імені Вінницької ТПП. Він підкреслив значущість заходу для регіону, адже ефективне використання енергії, ресурсів і матеріалів – це не просто звичний зворот, а єдино можливий спосіб виживання та розвитку для підприємств усіх галузей. В. Дядькович закликав присутніх до активної участі в обговоренні та до подальшої співпраці з Центром РЕЧВ – експертною організацією, яка пропонує конкретні рішення щодо підвищення ресурсоефективності підприємств та їх безпечності для навколишнього середовища.

Продовжуючи тему, директор Центру РЕЧВ Ігор Шилович підкреслив, що переважна більшість технічних рішень не пов’язана зі значними видатками, а часто взагалі не потребує додаткових інвестицій. Зазвичай ідеться про визначення та використання тих внутрішніх резервів, які опинилися поза увагою компаній. Отже, серед завдань Центру РЕЧВ – експертна оцінка й аналіз таких можливостей та надання підприємствам пропозицій щодо оптимізації споживання ресурсів, матеріалів і енергії. Це тим більше важливо, що за даними InternationalFinancialCorporation, модернізація українських підприємств з числа тих, що її потребують, завершена лише на 11,4%. Головні труднощі – вартість енергоносіїв та неможливість залучити інвестиції на вигідних умовах; саме їх дозволяє послабити застосування методики РЕЧВ. Підсумовуючи, І. Шилович навів конкретні приклади підвищення показників продуктивності підприємств після запровадження методики РЕЧВ; вони змогли зменшити неефективні виробничі витрати, заощадити на ресурсах і енергії, знизити обсяги викидів вуглекислого газу та наблизитися до європейських технічних стандартів.

Директор ПАТ «Промгазапарат» Володимир Підгорецький наголосив, що мета підприємств – перехід на нові види палива, та представив нову технологію спалювання альтернативного пального. Інвестиційна ідея полягає у заміщенні природного газу поживними решками кукурудзи в процесі сушіння зерна. Його підтримав директор ПП «ВітаС» Вадим Воронович, який зазначив, що стебла кукурудзи є прекрасним паливом, яке сьогодні майже не використовується. При цьому, Україна щорічно збирає близько 30 млн. т кукурудзи, а це 45 млн. т поживних залишків, якими можна замістити 20% усього обсягу споживання газу агропромисловим комплексом України. Отже, господарства, у буквальному сенсі кидають на полі можливість стати енергонезалежними.

Експерт Центру РЕЧВ Всеволод Яременко представив проект ЮНІДО з впровадження в Україні підходів «зеленої хімії» – створення хімічних продуктів і процесів, які зменшують або усувають застосування і виробництво небезпечних речовин. З точки зору промисловості Вінниччини, це важливо для підприємств АПК, адже «зелені» підходи дозволяють раціонально використовувати ґрунти й відновлювані джерела енергії, одержувати екологічно чисту продукцію, зменшувати вплив агрохімічних речовин.

Координатор Центру у Вінницькій області Валерій Редчик виступив з ініціативою щодо об’єднання декількох фермерств з метою підвищення енергоефективності процесу сушки зерна.

В ході подальшої конструктивної дискусії учасники круглого столу обговорили важливість впровадження проектів з ресурсоефективного та чистого виробництва, а також можливість втілення принципів «зеленої» економіки в регіоні.

Загалом, круглий стіл «Проект Організації об’єднаних націй із промислового виробництва щодо підвищення ресурсоефективності підприємств АПК: перспективи для Вінницької області» дійсно став кроком до подальшої реалізації методики РЕЧВ у регіоні.